Forum Świętokrzyskie Strony Terrarystyczne Strona Główna Świętokrzyskie Strony Terrarystyczne
OTO CZWARTA ODSŁONA NAJLEPSZEGO ŚWIĘTOKRZYSKIEGO FORUM DYSKUSYJNEGO - POŚWIĘCONEGO HODOWLI ZWIERZĄT EGZOTYCZNYCH. KORZYSTAJ ZEŃ Z GŁOWĄ I NIE WAHAJ SIĘ ZADAWAĆ PYTAŃ. ZAREJESTRUJ SIĘ BY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ!
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
[Artykuł]Regeneracja utraconych struktur ciała.

 
Odpowiedz do tematu    Forum Świętokrzyskie Strony Terrarystyczne Strona Główna » + TRUE SPIDERS - PTASZNIKI - SKORPIONY - SKAKUNY + / Artykuły i publikacje dotyczące pajęczaków Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
[Artykuł]Regeneracja utraconych struktur ciała.
Autor Wiadomość
Pawelnek
L5


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 59
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Ostrowiec Św
Płeć: Terrarysta

Post [Artykuł]Regeneracja utraconych struktur ciała.
Często zdarza się tak że nasz pupil traci odnóże, lub inna strukturę swojego ciała. Poprzez upadek ze ścianki, lub nasza nieuwagę. Wielu opiekunów martwi się co będzie dalej z jego pupilkiem. Ale to wszystko niepotrzebnie pająki posiadają wspaniałą umiejętność mianowicie regenerowanie utraconych struktur. To wszystko dzieję się podczas wylinki, pod starym oskórkiem powstaje nowy. Postaram się przybliżyć ten proces.

W jaki sposób pająk odrzuca sam odnóże ?
Między biodrem i krętarzem (jest to pierwszy staw mocujący odnóże przy karapaksie ), pająk wytwarza ciśnienie dzięki któremu do odnóża wpadają mięśnie. Mięśnie znajdujące się w biodrze i oddzielają staw mocujący odnóże przy karapaksie. Inny miesień który jest przymocowany między stawem mocującym a biodrem. Są napinane, ciągnięte w kierunku do siebie (do karapaksu), i zamykają połączenie między biodrem ,a udem. Także ciśnienie Krwi (hemolimfy) pomaga w tym procesie, tworzy wypukłość która pomaga zacisnąć przestrzeń między częścią biodrem a udem która umożliwia odrzucenie uszkodzonego odnóża. Gdy pająk wykona ten proces, odnóże odpada. I zaczyna się proces odrastania. Nowe odnóże kształtuje się w biodrze, znajduje się tam niewielka ilość miejsca więc nowe odnóże jest nadzwyczajnie pofałdowane i upchnięta wewnątrz. Przypomina to worek dopiero podczas wylinki nowe odnóże jest wypełniane limfą i nabiera kształtów. Po pierwszej wylince od odrzucenia odnóże jest mniejsze od pozostałych, w całości zregeneruje się i osiągnie takie same wymiary jak pozostałe dopiero po około 3 wylinkach.

Pająk stracił kły podczas wylinki.

Czasem zdarza się tak że nasz pająk zostawia kły w wylince, najczęściej spowodowane jest to małą wilgotnością w terrarium, która utrudnia przechodzenie wylinki. Pająk który straci kły jest trudny do utrzymania przy życiu. Moja samica T.blondi którą dostałem, u poprzedniego właściciela straciła kły. Kiedy przyszła do mnie była mało aktywna. No ale udało się ją podratować, zastosowałem specjalną kurację. Mianowicie pająka trzeba karmić papkami. W płytkim naczynku rozgniatamy np. mączniki tak żeby utworzyła się papka. Taką papkę podajemy pająkowi do terrarium. Jest to jedyny sposób by podratować naszego pupila. Odrastanie kłów przebiega tak samo jak z odnóżami tylko że kły odrastają w ciągu jednej wylinki.


Mam nadzieję że przybliżyłem mniej więcej ten fascynujący proces.
Pozdrawiam Paweł ‘’Pawelnek’’ Nowakowski 2009

Mało ale na temat


Post został pochwalony 0 razy
Pon 21:07, 09 Lut 2009 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Świętokrzyskie Strony Terrarystyczne Strona Główna » + TRUE SPIDERS - PTASZNIKI - SKORPIONY - SKAKUNY + / Artykuły i publikacje dotyczące pajęczaków Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin